o nas  ::  kontakt

 

Strona główna
Premiery
Zapowiedzi
Recenzje
Zwiastuny
Repertuar Kin
Imprezy
Kino Niezależne
Film Polski
Katalog Filmów

Strefa DVD
Program TV

Książki
Przegląd Prasy
 

 

XI Międzynarodowy Festiwal Filmowy "Etiuda 2004"

Kraków, 19 -25 Listopada 2004

Międzynarodowy Festiwal Filmowy "Etiuda", organizowany w Krakowie nieprzerwanie od 1994 r., stawia sobie za cel popularyzację twórczości studentów kształcących się w artystycznych zawodach filmowych. Etiudy studenckie, często niedoceniane przez organizatorów festiwali filmów profesjonalnych doczekały się w ciągu tych lat w mieście, w którym nie ma szkoły filmowej, otwartej imprezy artystycznej, w trakcie której prezentowane są one szerokiej publiczności z całą powagą godną ich poziomu artystycznego. Od początku istnienia "Etiudy" organizatorzy stawiają sobie również za cel popularyzację twórczości w dziedzinie filmu dokumentalnego, animowanego i innych krótkich form filmowych. Projekcje filmowe, spotkania twórców z publicznością, dyskusje, wystawy, warsztaty wypełniają program z roku na rok rozrastającej się liczby imprez towarzyszących.

W przeciwieństwie do wielu innych imprez organizowanych przez szkoły filmowe /np. łódzki festiwal "Mediaschool"/ "Etiuda" jest festiwalem przygotowywanym poza strukturami edukacyjnymi, otwartym dla najszerszej publiczności, stawiającym sobie zadanie promocji dokonań najmłodszego pokolenia filmowców oraz popularyzacji różnych form twórczości w dziedzinie krótkiego metrażu.

Festiwal "Etiuda" wyłonił się w 1994 r. z organizowanych od początku lat 90. przez Dyskusyjny Klub Filmowy "Rotunda" w Krakowie imprez towarzyszących krakowskim Festiwalom Filmów Krótkometrażowych. Stąd pierwsza edycja festiwalu odbyła się jeszcze w terminie wiosennym, w końcu maja, bezpośrednio przed krakowskimi festiwalami; od drugiej natomiast festiwal odbywa się na jesieni, ostatnio, w najkorzystniejszym z punktu widzenia kalendarza imprez filmowych w Polsce, terminie listopadowym.

W latach 1994, 1996, 1998, 2000, 2002 I 2003 organizatorzy przygotowali konkursy etiud filmowych, zrealizowanych w szkołach filmowych i artystycznych. Zwycięzcami kolejnych festiwali byli: Andriej Zumbergar z FAMU w Pradze, za film "V tichu pokoje", Piotr Kielar z łódzkiej filmówki za film "Na końcu świata", Janez Lapajne z Akademija za gledajiśce, radio, film in televizijo w Ljubljanie za "Crepinjice", Kim Hee-Jung za "Spotkanie" zrealizowane w łódzkiej szkole filmowej, Marcin Wrona za film "Człowiek magnes" przygotowany na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Stano Petrov z braysławskiej VSMU za film "Z ulice". Laureatami pozostałych nagród byli studenci wielu innych uczelni, z krajów uczestniczących w konkursowych edycjach festiwalu: z Czech, Izraela, Polski, Niemiec, Słowenii, Słowacji, Argentyny, Francji, Anglii i Finlandii.

O specyfice i poziomie artystycznym "Etiudy" decyduje nie tylko konkurs ale także program licznych prezentacji szkół filmowych i artystycznych a także rosnąca z roku na rok ilość imprez towarzyszących, prezentowanych co roku w "Rotundzie" oraz w wielu innych krakowskich centrach kultury. W ciągu dziesięciu lat zaproszenie do Krakowa przyjęło szereg szkół z wielu krajów świata. Poza obydwoma polskimi szkołami oraz Pracowniami Filmów Animowanych z kilku polskich uczelni plastycznych na organizowane podczas "Etiudy" Zjazdy Szkół Filmowych przyjeżdżały szkoły z Potsdam - Babelsbergu, Pragi, Providence, Gent, Turku, Beaconsfield, Moskwy, Zurychu, Kopenhagii, Bratyslawy, Budapesztu, Monachium, Brukseli i Ljubljany. Widzowie mogli zapoznać się z najlepszymi etiudami w historii prezentowanych uczelni, a także na spotkaniach ze studentami i pedagogami rozmawiać o problemach szkolnictwa oraz współczesnego kina artystycznego i komercyjnego.

W ramach imprez towarzyszących prezentowano dorobek licznych twórców filmu dokumentalnego, animacji i innych realizatorów filmów krótkometrażowych. Gośćmi "Etiudy" w ciągu tych lat byli: Krzysztof Kieślowski, Marcel Łoziński, Bogdan Dziworski, Klaus Wildenhahn, Kazimierz Karabasz, Christine Panuschka, Daniel Szczechura, Andriej Chrzanowski, Paul Driessen, Gillian Lacey, Roze Stiebra, Mariola Brillowski, Ferenc Cako, Bretislav Pojar, Andre Delvaux, Lordan Zafranović, Raoul Servais, Andrzej Fidyk i wielu innych artystów.

Wśród stałych, realizowanych co roku, punktów programu ogromnym zainteresowaniem publiczności cieszą się ogłaszane przez znakomitych twórców i krytyków filmowych: Jerzego Kucię, Marcela Łozińskiego, Daniela Szczechurę, Henryka Klubę, Marcina Giżyckiego i Andrzeja Fidyka"10-tki" najlepszych filmów krótkometrażowych oraz kontynuowany co roku cykl "Dokumentalne prowokacje", prezentujący dokonania polskiego dokumentu w kolejnych dekadach.

Stałym edukacyjnym punktem programu organizowanym od lat w terminie "Etiudy" są Międzynarodowe Warsztaty Filmu Animowanego. Przybywają na nie adepci animacji z różnych krajów, aby pod kierunkiem prof. Jerzego Kuci z krakowskiej ASP oraz zaproszonego z zagranicy pedagoga rozwijać swoją osobowość twórczą i podnosić umiejętności realizatorskie. Od początku warsztatów przewinęło się przez nie blisko 100 uczestników. Nazwiska wielu z nich zaznaczyły się już w świecie animacji, wielu uczestniczyło również w konkursach festiwalu "Etiuda" oraz krakowskich Festiwali Filmów Krótkometrażowych. Innymi stałymi punktami programu imprez towarzyszących konkursom i Zjazdom Szkół Filmowych są coroczne prezentacje uczestników i laureatów Konkursu Kodaka na najlepszą studencką reklamę.

Mimo skromnych środków finansowych, jakimi dysponują co roku organizatorzy, dzięki pomocy partnerów krajowych i zagranicznych oraz licznych przyjaciół Międzynarodowy Festiwal Filmowy "Etiuda" staje się coraz poważniejszą imprezą filmową o dużym międzynarodowym rozgłosie i ciągle zwiększającej się liczbie publiczności. Wielu jej uczestników i laureatów zaistniało już w profesjonalnym świecie filmowym /m.in. Sasza Gedeon, Roman Vavra, Julia Loktev, Bogumił Godfrejow i Danijel Sulič/. Symboliczny dla rosnącego znaczenia imprezy jest fakt, że uczestnik "Etiudy 2000" absolwent monachijskiej szkoły filmowej Florian Gallenberger otrzymał Oscara w dziedzinie filmu krótkometrażowego za prezentowany przed trzema laty w Krakowie film "Quiero Ser".

Godne podkreślenia jest również, że od czasu gdy w Krakowie organizowana jest "Etiuda" coraz częściej studenckie filmy trafiają do konkursu filmów krótkometrażowych w Krakowie, a niektóre sprawdzone pomysły są powtarzane i kontynuowane na wielu imprezach filmowych w Polsce. Wymienić wystarczy powtórki "10-tek" Marcela Łozińskiego i Daniela Szczechury w kinach warszawskich oraz kontynuację tego pomysłu podczas Festiwalu Filmów Krótkometrażowych Kraków 2001, w postaci ogłoszonej przez pięciu ekspertów listy "10-ciu najlepszych filmów dokumentalnych w dziejach kina". Od dwóch lat festiwal prezentuje swój dorobek w ramach organizowanej w wielu miastach polskich oraz poza granicami kraju imprezy "Etiuda Objazdowa".

MEWA
 

 

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 

Strona główna • Premiery • Zapowiedzi • Recenzje • Zwiastuny • Repertuar Kin • Imprezy • Kino Niezależne • Film Polski • Katalog Filmów   KINO DOMOWE  Strefa DVD • Program TV 
CZYTELNIA
Książki • Przegląd Prasy 
 O SERWISIE • KONTAKT • REKLAMA • Nota prawna • Agencja ACORDEON

Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyring © 2001,2002,2003 eFILM MEDIARTE

Strona główna • Premiery • Zapowiedzi • Recenzje • Zwiastuny • Repertuar Kin • Imprezy • Kino Niezależne • Film Polski • Katalog Filmów  Strefa DVD • Program TV  Książki • Przegląd Prasy 
 O SERWISIE • KONTAKT • REKLAMA • Nota prawna • Agencja ACORDEON

Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyring © ACORDEON Agencja Artystyczna