o nas  ::  kontakt

 

 

Strona główna
Premiery
Zapowiedzi
Recenzje
Zwiastuny
Repertuar Kin
Imprezy
Kino Niezależne
Film Polski
Katalog Filmów
Strefa DVD
Program TV
Książki
Przegląd Prasy
 
imprezy6
 
imprezy7
 
 

 

III Warszawski Przegląd Filmów Górskich

Gdzie: Warszawa, Kino Luna
Kiedy: 14-16 grudnia 2007

Pierwsza odsłona imprezy, pod nazwą Prolog, odbędzie się w dniach 14-16.XII.2007 r. w kinie Luna, a druga część imprezy, bardziej rozbudowana, w marcu 2008 roku.

imprezy4

W prologu organizatorzy zaprezentują, to co najlepsze zdarzyło się w ostatnim czasie w rodzimej, jak i światowej kinematografii górskiej. Będą więc filmy zarówno krótkometrażowe, jak i pełny metraż, gościć też będziemy naszych czołowych alpinistów (m.in. Annę Czerwińską i Piotra Morawskiego) oraz osoby związane ze światkiem górskim (m.in. Annę Milewską).

Wśród filmów stricte górskich znalazł się również obraz o wybitnych walorach etnograficznych (W podróży z czerwonym bogiem Macheddendranath), a także artystyczna etiuda filmowa Duet, autorstwa operatora znanego filmu Czekając na Joe Keitha Parthridge’a. Będzie można zobaczyć, jak obecnie wchodzi się na Everest, w filmie Darka Załuskiego: Everest. Przesunąć horyzont (z Martyną Wojciechowską), czy też przyjrzeć się ekstremalnym wspinaczkom w górach angielskich, Andach Patagońskich czy Himalajach. Cechą charakterystyczną tej edycji będzie z pewnością mini-cykl o sławnych, nieżyjących już alpinistach – Wandzie Rutkiewicz (Karawana Marzeń), Andrzeju Zawadzie (Życie jest za krótkie) oraz Donie Whillansie, legendarnym angielskim wspinaczu.

Warszawski przegląd odbywa się we współpracy z największą i najstarszą tego typu imprezą w Polsce – Festiwalem Filmów Górskich w Lądku Zdroju. Podobnie jak w ubiegłych latach, będziemy mieli zaszczyt gościć dyrektora tamtejszego festiwalu – Zbigniewa Piotrowicza, który zaprezentuje materiały filmowe z przebiegu tegorocznej, jakże udanej edycji, której gośćmi specjalnymi byli m.in. John Porter i aspirująca do pierwszej kobiety, która zdobędzie koronę Himalajów – Gerlinde Kaltenbrunner. Ujrzymy też nagrodzone w Lądku filmy.

Tradycyjnie podczas przeglądu będzie czynne stoisko książki górskiej, zaplanowana jest też promocja nowej książki Anny Czerwińskiej. Jak przystało na przedświąteczną porę, na widzą czekają liczne upominki od sponsorów.

Organizator: Annapurna, Roman Gołędowski
tel. 022 641-22-49, 0602-765-577

14 grudnia (piątek)
g. 20.00
CERRO TORRE – ARCA DE LOS VIENTOS, Włochy 2006, 20’
DUET, Europa 2006, 7’
EVEREST - PRZESUNĄĆ HORYZONT, Polska 2007, 63’

15 grudnia (sobota)
g. 18.00
NIEMATOTAMTO, Polska 2007, 8’
ZAPACH SZCZYTU, Rosja 2005, 26’
DON WHILLANS. MIT I LEGENDA, Wielka Brytania 2006, 69’

g. 20.00
KARAWANA MARZEŃ, Polska 2007, 45’
Spotkanie z ANNĄ CZERWIŃSKĄ, połączone z promocją nowej książki naszej czołowej alpinistki - Górfanka.

16 grudnia (niedziela)
g. 18.00
W PODRÓŻY Z CZERWONYM BOGIEM MACHEDDENDRANATH, Nepal 2005, 52’
ŻYCIE JEST ZA KRÓTKIE, Polska 2007, 45’

g. 20.00
KURT DIEMBERGER – K2, Wielka Brytania 2006, 3’
KURT DIEMBERGER – WIELKA BEZA, Wielka Brytania 2006. 3’
E11, Wielka Brytania 2006, 41’
WYKUTE W KAMIENIU, Wielka Brytania 2006, 45’

CERRO TORRE – ARCA DE LOS VIENTOS

El Arca de los Vientos to nazwa nowej, niezwykle trudnej drogi na Cerro Torre poprowadzonej w 2005 roku przez Ermanno Salvaterrę w trzyosobowym zespole. Droga wiedzie urwiskami północnej ściany, ma 37 wyciągów i 1200 metrów. Autor filmu to weteran patagońskich wspinaczek, pierwszy człowiek, który wszedł na Cerro Torre zimą.

DUET
Część europejskiego projektu artystycznego, który ujrzy światło dzienne w przyszłym roku. Tematyka projektu obraca się wokół walki o przetrwanie społeczności zamieszkującej szkocki archipelag St. Kilda. Wertykalny „taniec miłości” w wykonaniu Compagnie Retouramont przedstawia przypływy i odpływy w relacjach między dwojgiem kochanków, unoszących się w powietrzu, stawiających czoła codziennej egzystencji. To jedynie niewielki fragment większego filmu, który jest w trakcie realizacji.

EVEREST - PRZESUNĄĆ HORYZONT
Polska wyprawa Falvit Everest Expedition wiosną 2006 roku odniosła spory sukces, wbrew przewidywaniom niedowiarków. Jak do tego doszło, opowiada Darek Załuski w filmie, który koncentruje się na przedstawieniu głównej postaci wyprawy – Martyny Wojciechowskiej.
Wyróżnienie na Festiwalu w Lądku Zdroju w 2007 r.

NIEMATOTAMTO
Pełna uroczego humoru refleksja 40-latka nad życiem. Refleksja jest tym bardziej uzasadniona, że bohater filmu, aktywny wspinacz, musi poddać się skomplikowanej operacji. Przemyślenia prowadzą do jednego, ale nader optymistycznego wniosku: „Nie ma to tamto. Trzeba się wspinać”.
Grand Prix festiwalu w Lądku Zdroju 2007.

ZAPACH SZCZYTU (The smell of mountain top)
Himalajska wiosna 2004 roku miała swą wielką sensację. Północna ściana Jannu (7710 m), jednego z najpiękniejszych i najtrudniejszych szczytów, została pokonana. Atakowano ją przez 20 lat. 30 wypraw poniosło na niej porażkę. Dopiero grupa rosyjskich himalaistów, po wielu tygodniach wspinaczki, zdołała przejść lite, pionowe partie ściany powyżej 7000 m. Film jest rzetelnym zapisem tej niezwykłej wyprawy.
Nagroda na festiwalu filmów górskich w Lądku Zdroju 2007 w kategorii: Góry nieznane

DON WHILLANS. MIT I LEGENDA (Don Whillans. Myth & Legend)
Don Whillans należy do największych alpinistów lat 70-tych. Film opowiada historię górskich (i nie tylko) fascynacji Dona. Mamy wyjątkową okazję zobaczyć sporo archiwalnych zdjęć, filmów i usłyszeć fragmenty dziennika Dona. O swym wspinaczkowym partnerze opowiadają inne osoby, których nazwiska na stałe weszły do alpinistycznego panteonu: Joe Brown, Chris Bonnigton, Hammish Mac Innes i inni. Będąc siwym, starszym panem nadal cieszył się życiem, jeździł motocyklem, palił, wspinał się. Zmarł w 1985 roku.

KARAWANA MARZEŃ
Wanda Rutkiewicz - jedni ją uwielbiali, inni nienawidzili. Dlaczego?
Filmowa opowieść o najwybitniejszej polskiej himalaistce przybliża jej tajemnice. Bo tych tajemnic związanych z jej życiem było wiele. Oglądając ten film w pewnym momencie dochodzimy do zaskakującego spostrzeżenia, że jej życie toczy się na dwóch płaszczyznach, które z biegiem lat coraz bardziej się od siebie oddalają. Aż wreszcie nastaje rok 1992. Wanda Rutkiewicz próbuje zdobyć Kanczendzongę.
Spotkanie z Anną Czerwińską i promocja najnowszej książki naszej czołowej alpinistki – Górfanka.

W PODRÓŻY Z CZERWONYM BOGIEM MACHEDDENDRANATH (On the Road with the Red God Macheddendranath)
Znakomity dokument, sfilmowany na przestrzeni jednego roku. Wielki drewniany rydwan z górującym symbolem płodności, poświęcony Czerwonemu Bogu Macheddendranath, zostaje skonstruowany a następnie przetransportowany Doliną Katmandu przez ogromne tłumy. Uczestnicy procesji czekają na wyraźne znaki, pozwalające na rozpoczęcie podróży; biorą udział w wewnętrznych walkach między kastami robotników; stawiają czoła rywalom -konkurencyjnym rydwanom, oraz modlą się o to, by tegoroczna procesja nie przyniosła ofiar w ludziach, by dolina została pobłogosławiona płodnością i urodzajem, oraz by groźba wojny domowej nie zniszczyła doszczętnie ich tradycji.
Nagroda specjalna na festiwalu filmów górskich w Lądku Zdroju 2007

ŻYCIE JEST ZA KRÓTKIE
Jest to film o człowieku-instytucji Andrzeju Zawadzie. On i sukcesy polskiego himalaizmu to jedno. Sławę zdobył nie jako zdobywca szczytów, ale jako kierownik wielkich polskich wypraw. To on stworzył polską szkołę zimowego himalaizmu, jako pierwszy człowiek pokonał zimą 8000 metrów, on też odważył się zimą zmierzyć z Everestem. Miał niezwykły autorytet wśród himalaistów. To od niego zależało, kto z plejady wspaniałych himalaistów na danej wyprawie wejdzie na szczyt. Jak wygląda jego obraz we wspomnieniach bliskich mu osób po latach?

KURT DIEMBERGER – K2
Kurt mówi otwarcie o tragedii, która miała miejsce w 1986 r. na K2; o tym, jaki wpływ na jego życie miała utrata długoletniej partnerki Julii Tullis, i o urzeczeniu, z jakim ta góra przyciąga go po dziś dzień.

KURT DIEMBERGER – WIELKA BEZA (Kurt Diemberger - The Giant Meringue)
Historia wspinaczki na Konnigspitze w 1953 r., która zapoczątkowała długą i pełną sukcesów karierę alpinistyczną Diembergera.

WYKUTE W KAMIENIU (Set in Stone)
Przez ostatnie dziesięć lat Dave Birkett poprowadził wiele trudnych i niepowtórzonych dróg w skałach Lake District. Ten pogłębiony, humorystyczny i momentami chwytający za serce profil jednego z największych, choć najskromniejszych, brytyjskich wspinaczy skałkowych, stanowi dla ekipy produkcyjnej zadziwiającą transformację ich, zazwyczaj mniej poważnego, podejścia do tematu – lecz mimo faktu, że jest to przede wszystkim film o wspinaczkach, jest on również pełen humoru i nowatorstwa.
Zdobywca nagrody w kategorii „Najlepszy film o wspinaczce” (Best Climbing Film) i Nagrody publiczności na ubiegłorocznym festiwalu w Kendal, oraz nagrody za reżyserię na festiwalu w Sawtooth w 2007 r.

E11
Bardzo osobisty film, którego bohaterem jest mistrz wspinaczki Dave MacLeod. Obraz dokumentujący przenoszenie tradycyjnej wspinaczki skałkowej na następny poziom trudności. Celem Macleoda jest wytyczenie pierwszej drogi o trudnościach E11 na jego lokalnej skale Dumbarton Rock. Film ukazuje osobistą walkę MacLeoda, którą niektórzy mogą nazwać obsesją, gdy usiłuje stawić czoła trudnościom, frustracjom, problemom w związku z dziewczyną, poważnym upadkom i obrażeniom odniesionym podczas realizacji tego wieloletniego projektu.
 

DAR
eFILM.pl

imprezy5
 
 
imprezy1
1
imprezy2
1
imprezy3
1
 

Strona główna • Premiery • Zapowiedzi • Recenzje • Zwiastuny • Repertuar Kin • Imprezy • Kino Niezależne • Film Polski • Katalog Filmów  Strefa DVD • Program TV  Książki • Przegląd Prasy 
 O SERWISIE • KONTAKT • REKLAMA • Nota prawna • Agencja ACORDEON

Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyring © ACORDEON Agencja Artystyczna