o nas  ::  kontakt

 

 

Strona główna
Premiery
Zapowiedzi
Recenzje
Zwiastuny
Repertuar Kin
Imprezy
Kino Niezależne
Film Polski
Katalog Filmów
Strefa DVD
Program TV
Książki
Przegląd Prasy
 
imprezy6
 
imprezy7
 
 

 

Tydzień Kina Niemieckiego

Gdzie: Opole, Wrocław, Olsztyn, Racibórz, Katowice, Piła, Gliwice, Gdańsk
Kiedy:
31 marca - 18 kiwetnia 2008

"Młode Kino Niemieckie" tak brzmi motto Tygodnia Kina Niemieckiego organizowanego już po raz siódmy przez Instytut Stosunków Zagranicznych (ifa) i organizacje mniejszości niemieckiej.

imprezy4

Tegoroczny Tydzień Kina Niemieckiego "…niemieckie niuanse …deutsche details" odbędzie się w ośmiu miastach Polski od 31 marca do 18 kwietnia 2008, jego tematem przewodnim będzie "zmiana punktu widzenia". W Olsztynie, Wrocławiu, Gdańsku, Gliwicach, Katowicach, Opolu, Raciborzu oraz Pile zostanie zaprezentowanych sześć filmów pełno- i sześć krótkometrażowych. Wszystkie filmy będą wyświetlane w oryginalnej wersji językowej z polskimi napisami.

Celem Tygodnia Kina Niemieckiego jest zaprezentowanie na podstawie nowych niemieckich filmów aktualnego obrazu Niemiec oraz zainteresowanie polskiego widza sąsiadem zza Odry. Dlatego też pokazywane będą głównie filmy młodych niemieckich reżyserów, jak również filmy krótkometrażowe studentów i absolwentów niemieckich szkół filmowych. Przy wyborze filmów został położony duży nacisk na to, by Niemcy zaprezentowane zostały z rozmaitych perspektyw. Przedstawione obrazy Niemiec są przy tym tak różnorodne jak gatunki filmów wybranych do przeglądu. Na ramowy program Tygodnia Kina Niemieckiego składać się będą ponadto dyskusje z twórcami filmów i krytykami, niemiecko-polskie warsztaty filmowe, wystawa plakatów, konkurs z nagrodami i wiele innych atrakcji.

W trakcie imprezy zostaną zaprezentowane następujące filmy pełnometrazowe:

Prinzessinnenbad
(2007, reżyseria: Bettina Blümner)

Klara, Mina i Tanutscha, wszystkie trzy wychowały się u swoich matek w berlińskiej dzielnicy Kreuzberg, znają się od najmłodszych lat i są najlepszymi przyjaciółkami. Chodzą razem na imprezy, zachwycają się tymi samymi chłopakami albo spędzają wspólnie czas na basenie w swojej dzielnicy.

Erbsen auf halb sechs
(2003/2004, reżyseria: Lars Büchel)

Jakob Magnuson jest reżyserem teatralnym a zdjęcia są jego pasją. Kiedy podczas wypadku samochodowego traci wzrok, jego świat się wali. W akcie desperacji i braku perspektyw na przyszłość Jakob chce popełnić samobójstwo, co mu się jednak nie udaje.

Ein Freund von mir
(2006, reżyseria: Sebastian Schipper)

Bardziej różnić się nie mogli. Karl pracuje jako obiecujący młody urzędnik w renomowanej firmie ubezpieczeniowej. Hans, zwariowany artysta, pracujący dorywczo. Przypadek łączy ich losy. Karlowi, którego kariera jest zaprogramowana, nie brakuje niczego.

Barfuss/Nick i Leila
(2005, reżysera: Til Schweiger)

Nick jest bezrobotnym, który utrzymuje się jedynie z dorywczych prac. Ostatnie jego zajęcie to praca jako sprzątacz w klinice psychiatrycznej, jednak już po jednym dniu zostaje stamtąd zwolniony. Wychodząc z kliniki ratuje młodą dziewczynę przed popełnieniem samobójstwa.

Kleinruppin Forever
(2004,reżyseria: Carsten Fiebeler)

1985, Niemcy Zachodnie: 19-letni Tim z Bremen ubiera się w markowe ciuchy Lacoste, świetnie gra w tenisa i jest na najlepszej drodze do bycia zawodowym tenisistą. Kobiety go kochają, a on kocha siebie.

Lichter/Światła
(2003, reżyseria: Hans-Christian Schmid)

Oni wszyscy mają marzenia, Ingo, który jest właścicielem sklepu z materacami tak bardzo chce osiągnąć sukces, iż w rezultacie doprowadza do bankructwa swoją firmę. Taksówkarz Antoni chce za wszelka cenę podarować swojej córce sukienkę na komunię.

Daty i miejsca projekcji:

31 marca - 4 kwietnia:
Olsztyn, Kino Awangarda (Stare Miasto 23)

31 marca - 5 kwietnia:
Opole, Kino MOK (Miejski Ośrodek Kultury, ul. Piastowska 14)
Wrocław, Kino Atom (ul. Pilsudskiego 74)

6 - 11 kwietnia:
Racibórz, Kino Przemko (ul. Chopina 21)
Katowice, Kino Swiatowid (ul. 3ego Maja 7)

7 - 11 kwietnia:
Piła, Kino Koral (Miejski Dom Kultury, pl. Staszica 1)

11 - 16 kwietnia:
Gliwice, Kino Amok, ul. Kard. Wyszyńskiego 5

14 - 18 kwietnia:
Gdańsk, Uniwersytet Gdański, Wydział Filologiczno- Historyczny, Auditorium 039, ul. Wita Stwosza 55
 

DAR
eFILM.pl

imprezy5
 
 
imprezy1
1
imprezy2
1
imprezy3
1
 

Strona główna • Premiery • Zapowiedzi • Recenzje • Zwiastuny • Repertuar Kin • Imprezy • Kino Niezależne • Film Polski • Katalog Filmów  Strefa DVD • Program TV  Książki • Przegląd Prasy 
 O SERWISIE • KONTAKT • REKLAMA • Nota prawna • Agencja ACORDEON

Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyring © ACORDEON Agencja Artystyczna