o nas  ::  kontakt

 

 

Strona główna
Premiery
Zapowiedzi
Recenzje
Zwiastuny
Repertuar Kin
Imprezy
Kino Niezależne
Film Polski
Katalog Filmów
Strefa DVD
Program TV
Książki
Przegląd Prasy
 
imprezy6
 
imprezy7
 
 

 

Nagroda im. Zbyszka Cybulskiego

 Kiedy: 17.12.2007

Zbigniew Cybulski to postać znana nie tylko zagorzałym kinomanom. Tragicznie zmarły aktor jest jedyną prawdziwą legendą polskiego powojennego kina. Przez kolejne dziesięciolecia najwybitniejsi polscy aktorzy młodego pokolenia otrzymywali nagrodę jego imienia. Fundacja "Kino" (wydawca miesięcznika "Kino") już po raz kolejny przyzna to prestiżowe wyróżnienie.

imprezy4

Nagroda dla najlepszej aktorki lub najlepszego aktora młodego pokolenia była przyznawana od 1969 roku przez nieistniejące już pismo "Ekran". Jej laureatami są takie sławy jak Krystyna Janda, Jadwiga Jankowska-Cieślak, Maja Komorowska, Gabriela Kownacka, Małgorzata Potocka, Dorota Segda, Katarzyna Skrzynecka, Olgierd Łukaszewicz, Krzysztof Majchrzak, Daniel Olbrychski, Marian Opania, Zbigniew Zamachowski i Artur Żmijewski.

Dwa lata temu zaprojektowana przez Pawła Althamera statuetka Nagrody powędrowała do rąk Marcina Dorocińskiego, wyróżnionego za kreację w "PitBullu". Publiczność przyznała wtedy swoją nagrodę Borysowi Szycowi ("Symetria"), a redakcja miesięcznika "Kino" - Mai Ostaszewskiej ("Przemiany"). W roku ubiegłym otrzymała ją Kinga Preis za rolę w "Komorniku", a nagrodą publiczności uhonorowany został Tomasz Kot.

Członkami Kapituły Nagrody są: Jacek Bromski, Jan Englert, Krystyna Janda, Bożena Janicka, Maja Komorowska, Stanisław Różewicz, Witold Sobociński, Maciej Bagiński, Andrzej Wajda, Piotr Wojciechowski, Jerzy Wójcik, Zbigniew Zamachowski, Krzysztof Zanussi, inicjatorka Nagrody Wiesława Czapińska oraz od 2006 roku Agnieszka Odorowicz, dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Trzeci rok z rzędu współorganizatorem konkursu jest MULTIKINO, w którego ogólnopolskiej sieci kin odbędzie się przegląd filmów z udziałem aktorów nominowanych do Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego 2007 (będą to kina w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu i Gdańsku).

Nagroda zostanie wręczona 17 grudnia 2007 podczas uroczystej Gali Finałowej, a już wkrótce ruszy głosowanie na Nagrodę Publiczności, która także wręczona zostanie w czasie tej uroczystości.

W tym roku w gronie nominowanych znaleźli się:

Sonia Bohosiewicz za rolę Hanki w filmie "Rezerwat"
Sonia Bohosiewicz znana jest zarówno miłośnikom teatru, kabaretu, jak i seriali. Zadebiutowała w teatrze w 1996 r. jeszcze jako studentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie. W 1998 roku otrzymała I nagrodę aktorską za rolę w "Samobójcy" Erdmana na XVI Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi. Dyplom krakowskiej PWST uzyskała w 2000 r. Występuje w Grupie Rafała Kmity. Zagrała w serialu "Pogoda na piątek" oraz drugoplanowe role w filmach "Zakochany anioł", "Show" i "Spis cudzołożnic". Za rolę Hanki B. otrzymała już nagrodę za debiut aktorski w głównej roli kobiecej na Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych "Młodzi i Film". Rola ta przyniosła jej także dwie nagrody na FPFF w Gdyni: nagrodę Prezesa TVP oraz nagrodę za drugoplanową rolę kobiecą.


Jowita Budnik za rolę Beaty w filmie "Plac Zbawiciela"
Jowita Budnik jest absolwentką Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego. Pierwsze kroki na profesjonalnej scenie stawiała pod okiem Haliny i Jana Machulskich prowadzących Ognisko Teatralne, przy Teatrze Ochoty. Jako 11-latka zadebiutowała na dużym ekranie, w drugoplanowej roli, w filmie R. Piwowarskiego "Kochankowie mojej mamy". Zagrała także w dwóch pierwszych odcinkach epickiej opowieści "Rzeka kłamstwa" w reżyserii J. Łomnickiego. Największą popularność przyniósł jej jednak udział w pierwszej polskiej telenoweli "W labiryncie" P. Karpińskiego i W. Niżyńskiego. W ciągu kolejnych kilku lat zagrała epizody i role w kilkunastu polskich produkcjach filmowych oraz koprodukcjach. Krzysztof Krauze, autor "Placu Zbawiciela", do współpracy zaprosił ją po raz pierwszy w 1999 roku. Zagrała wówczas epizod w filmie "Dług". Potem zagrała jeszcze w dwóch produkcjach tego reżysera - główną rolę w telewizyjnym filmie "Sieć" oraz drugoplanową rolę w obsypanym nagrodami "Moim Nikiforze". Rola Beaty w "Placu Zbawiciela" przyniosła jej już Orła, Polską Nagrodę Filmową w kategorii Najlepsza Główna Rola Kobieca oraz nagrodę na FPFF w Gdyni dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej.


Agnieszka Grochowska za rolę Julii w filmie "Południe - północ"
Agnieszka Grochowska jest absolwentką wydziału aktorskiego Akademii Teatralnej w Warszawie. Uznawana jest za jedną z najzdolniejszych i najbardziej rozchwytywanych polskich aktorek. Zadebiutowała w 2001 roku, w spektaklu telewizyjnym "Beatryks Cenci" (wg tragedii Słowackiego) w reżyserii Jana Englerta, gdzie zagrała tytułową rolę. W czasie studiów występowała już u boku Zbigniewa Zapasiewicza w "Amadeuszu "Petera Schaffera w Teatrze Studio. Spektakl ten otworzył jej drogę do stałej współpracy z teatrem. Dzięki tej roli otrzymała także nominację do nagrody Feliksa za najciekawszy debiut sezonu. Na dużym ekranie zadebiutowała w filmie "Alarm" w reżyserii Dariusza Gajewskiego. Kolejną rolę zagrała w "Warszawie" u tego samego reżysera. Kolejnym obrazem aktorki były "Pręgi", reżyserski debiut dokumentalistki Magdaleny Piekorz, za którą otrzymała nominację do Jameson People's Choice Awards (nagrody publiczności przyznawane w ramach Europejskich Nagród Filmowych). Rola ta przyniosła jej także nominację do Polskiej Nagrody Filmowej Orzeł 2005 w kategorii Najlepsza Główna Rola Kobieca. Ma na swoim koncie także role w telewizyjnym serialu "Zaginiona", zagrała też w megahicie w reżyserii Ryszarda Zatorskiego "Tylko mnie kochaj", w niemieckiej produkcji pt. "Unterwegs" w reżyserii Jana Krugera oraz w międzynarodowej produkcji "Podróż Niny".


Marcin Brzozowski za rolę Nikiego w filmie "Chaos" i Michała w filmie "Aleja gówniarzy"
Marcin Brzozowski jest absolwentem wydziału aktorskiego PWSFTviT W Łodzi i wykładowcą na wydziale aktorskim Łódzkiej Szkoły Filmowej w ramach przedmiotu elementarne ćwiczenia aktorskie oraz sceny prozą. Współtwórca niezależnego teatru Chóry Gertrudy Stein, twórca stowarzyszenia Targowa 62 skupiającego absolwentów i wykładowców Łódzkiej Szkoły Filmowej działających na rzecz kultury w ramach niezależnych działań teatralnych i edukacyjno-terapeutycznych. Twórca Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Jednego Aktora Monofest. Na scenie zadebiutował w "Królowej piękności" Martina McDonagha w reż. Barbary Sass na deskach Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi. Ma na swoim koncie także wielokrotnie nagradzany (m.in. I nagroda na Łódzkich Spotkaniach Teatralnych i I nagroda na Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Jednego Aktora we Wrocławiu) monodram "Clapham Junction".


Antoni Pawlicki za rolę Wojtka w filmie "Z odzysku" i Piotra w filmie "Jutro idziemy do kina"
Antoni Pawlicki jest ubiegłorocznym absolwentem wydziału aktorskiego Akademii Teatralnej w Warszawie. Rola w "Z odzysku" Sławomira Fabickiego to jego debiut na dużym ekranie. Kreacja ta przyniosła mu już wiele nagród w tym nagrodę za debiut aktorski w głównej roli męskiej na Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych "Młodzi i Film" oraz nagrody dla najlepszego aktora ma festiwalach w Salonikach i Bratysławie. Ma na swoim koncie role w komedii romantycznej "Dlaczego nie!", jedną z głównych ról w serialu "Królowie śródmieścia" w reżyserii Anny Jadowskiej i Macieja Migasa oraz "Katyń" w reżyserii Andrzeja Wajdy. Zagrał w przedstawieniu Teatru Telewizji "Komu wierzycie?" Jeleny Djordjevic w reżyserii Macieja Pieprzycy, a jego debiut tetralny to rola Romea w "Romeo i Julii" Williama Szekspira w reż. Janusza Wiśniewskiego w 2005 roku w Teatrze Nowym im. Tadeusza Łomnickiego w Poznaniu.


Maciej Stuhr za rolę Sebastiana Tretyna w filmie "Testosteron"
Maciej Stuhr jest absolwentem psychologii UJ oraz Wydziału Aktorskiego PWST w Krakowie. Karierę filmową zaczynał jako kilkunastoletni chłopiec w "Dekalogu" w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego. Trzy lata później wystąpił w polsko-francuskich "Dzieciach wiatru", w reżyserii Krzysztofa Rogulskiego oraz w komedii Juliusza Machulskiego "VIP". W 1997 roku zagrał u boku i pod kierunkiem swego ojca, Jerzego Stuhra, w znakomitym filmie "Historie miłosne". Ma na swoim koncie także kilkanaście innych ról w tym w filmach takich jak: "O dwóch takich, co nic nie ukradli", "Krugerandy", "Fuks", "Chłopaki nie płaczą", "Przedwiośnie", "Poranek kojota", "Wesele", "Julia wraca do domu". W czasie studiów założył wraz z przyjaciółmi kabaret "Po żarcie", z którym zdobył kilka prestiżowych nagród m.in. I nagrodę na przeglądzie Paka w 1997 roku.
 

DAR
eFILM.pl

imprezy5
 
 
imprezy1
1
imprezy2
1
imprezy3
1
 

Strona główna • Premiery • Zapowiedzi • Recenzje • Zwiastuny • Repertuar Kin • Imprezy • Kino Niezależne • Film Polski • Katalog Filmów  Strefa DVD • Program TV  Książki • Przegląd Prasy 
 O SERWISIE • KONTAKT • REKLAMA • Nota prawna • Agencja ACORDEON

Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyring © ACORDEON Agencja Artystyczna