o nas  ::  kontakt

 

 

Strona główna
Premiery
Zapowiedzi
Recenzje
Zwiastuny
Repertuar Kin
Imprezy
Kino Niezależne
Film Polski
Katalog Filmów
Strefa DVD
Program TV
Książki
Przegląd Prasy
 
imprezy6
 
imprezy7
 
 

 

2. Międzynarodowy Festiwal Filmów Filozoficznych - Kinematograf Filozoficzny 2007

Gdzie: Kraków
Kiedy: 4 - 9 grudnia 2007

„Nie ma przekazu, który nie niósłby w sobie pewnej wizji świata. Nie ma ustawienia kamery, które jest bez znaczenia. Nie ma wyboru, który byłyby tylko czysto estetycznym rozstrzygnięciem”.

imprezy4

Zapraszamy do udziału w Międzynarodowym Przeglądzie Filmów Filozoficznych twórców obrazów filmowych zawierających w sobie treści filozoficzne. Mogą to być filmy fabularne, dokumentalne, filmy biograficzne, etiudy filmowe, filmy krótkometrażowe lub inne formy filmowe. Szukamy filmowców, którzy potrzebują na żywo konfrontować swoje myślenie, doświadczenia z innymi filmowcami i odbiorcami, dla których film jest filozofią obrazu, tak jak kiedyś było to udziałem takich twórców filmowych jak: Andriej Tarkowski, Federico Fellini, Ingmar Bergman, i inni. Kino egzystencjalnych pytań (Kino filozoficzne) wyrasta z tych samych przesłanek, co myślenie filozoficzne: zdziwienie, wątpienie, cierpienie, czerpie z tych samych pytań, szuka odpowiedzi.
Jeśli jesteś twórcą filmowym, który w swoich dziełach nie boi się poruszać ważnych tematów, jeśli myślisz nieszablonowo wyślij do nas swój film. Mamy tylko jednego jurora, jest nim festiwalowa publiczność.

Festiwal Filmów Filozoficznych jest kontynuacją zeszłorocznego projektu filozoficzno-filmowego „Kinematograf Filozoficzny”, w ramach którego odbywały się prelekcje, wykłady, projekcje filmów, a przede wszystkim dyskusje stanowiące obszar wspólnych poszukiwań świata wartości we współczesnym świecie. Ten „wartościowy świat” stał się inspiracją i tematem wielu znakomitych dzieł filmowych w kinematografii polskiej i światowej oraz inspiracją dla młodych twórców, którzy wzięli udział m.in. w serii warsztatów filmowych, konkursie na „Najbardziej Wartościowy Scenariusz Filmowy”.

Tegoroczna druga edycja przedsięwzięcia zostaje wzbogacona merytorycznie (dodatkowe warsztaty Filozoficzno-Filmowe i Scenariuszowo-Realizatorskie), zyskuje także wymiar międzynarodowy. Festiwal Filmów Filozoficznych stanowi dla jego uczestników, kolejny krok na drodze stałej wymiany doświadczeń w dziedzinie filozofii i filmu.
Festiwal Filmów Filozoficznych staje się wyodrębnionym miejscem konfrontacji twórców z całego świata, których wysublimowany język filmowy służy nie tylko rozrywce, lecz prowadzi do dyskusji, refleksji nad kondycją ludzką i uniwersalnymi wartościami. Polski odbiorca zyskuje możliwość zapoznania się z tym artystyczno-intelektualnym nurtem światowego i polskiego kina. Zabytkowa dzielnica Krakowa – Kazimierz jest dla twórców z całego świata, idealnym miejscem spotkań, wymiany doświadczeń w dziedzinie filmu i filozofii oraz prowadzenia dialogu z publicznością.

Wydarzenia towarzyszące Festiwalowi Filmu Filozoficznego

Warsztaty Scenariuszowo-Realizatorskie
Tym razem zaproszeni specjaliści zaproponują uczestnikom zarówno pracę u podstaw, od prawidłowej konstrukcji scenariusza filmowego, aż do końcowej fazy montażowej materiału filmowego. Każdy etap zostanie dokładnie omówiony i przedyskutowany, z tym także zgodność scenariusza z efektem końcowym. Filmy i etiudy filmowe, bądź inne formy filmowe powstałe podczas warsztatów wrześniowych, październikowych, listopadowych i grudniowych zostaną zaprezentowane i omówione w Finale Międzynarodowego Festiwalu Filmów Filozoficznych w grudniu 2007 roku.

Warsztaty Filozoficzno-Filmowe
Celem cyklu Spotkań Filozoficzno-Filmowych jest edukacja kulturalna realizowana na gruncie filozoficznym i filmowym. Wspólną płaszczyznę dyskusji stanowi „świat uniwersalnych wartości” obecnych w kulturze europejskiej, które stały się tematem wielu dzieł kinematografii polskiej i światowej. Warsztat Filozoficzno-Filmowy ma służyć dostarczeniu młodemu odbiorcy narzędzi do samodzielnego i aktywnego udziału w kulturze. Poprzez analizę scenariusza i filmu, w którym filozofia często stanowi jego integralną część, uczestnicy wraz z prowadzącymi warsztaty będą rozpatrywać dzieła filmowe w aspekcie filozoficznym, pod kątem istnienia wartości w nim zawartych.

strona organizatora:  www.eksit.pl
 

DAR
eFILM.pl

imprezy5
 
 
imprezy1
1
imprezy2
1
imprezy3
1
 

Strona główna • Premiery • Zapowiedzi • Recenzje • Zwiastuny • Repertuar Kin • Imprezy • Kino Niezależne • Film Polski • Katalog Filmów  Strefa DVD • Program TV  Książki • Przegląd Prasy 
 O SERWISIE • KONTAKT • REKLAMA • Nota prawna • Agencja ACORDEON

Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyring © ACORDEON Agencja Artystyczna