o nas  ::  kontakt

 

 

Strona główna
Premiery
Zapowiedzi
Recenzje
Zwiastuny
Repertuar Kin
Imprezy
Kino Niezależne
Film Polski
Katalog Filmów
Strefa DVD
Program TV
Książki
Przegląd Prasy
 
imprezy6
 
imprezy7
 
 

 

Ogólnopolski Festiwal Autorskich Filmów Animowanych OFAFA 2007

Gdzie: Kraków
Kiedy: 13-14 grudnia 2007

Już po raz trzynasty w krakowskim kinoteatrze „Wrzos” spotkają się twórcy i miłośnicy animacji filmowej. Ogólnopolski Festiwal Autorskich Filmów Animowanych OFAFA 2007 odbędzie się w dniach 13-14 grudnia. Festiwal jest organizowany przez DK „Podgórze”, Kinoteatr „Wrzos”, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Stowarzyszenie Filmowców Polskich, DKF „Klatka”, przy udziale finansowym Gminy Miejskiej Kraków w ramach Mecenatu Kulturalnego Miasta Krakowa. W trakcie tej jedynej w Polsce poświęconej całkowicie animacji imprezy, publiczność będzie mogła obejrzeć około 130 filmów w części konkursowej oraz podczas pokazów towarzyszących.

imprezy4

W ramach festiwalu odbędą się dwa równoległe konkursy oceniane przez Jury złożone z wybitnych przedstawicieli środowiska filmowego. Funkcję przewodniczącego obejmie w tym roku Piotr Dumała, reżyser i plastyk, laureat wielu nagród, w tym Złotej Kreski za film Zbrodnia i kara w 2000 roku. W pracy towarzyszyć mu będą: reżyser Bogdan Nowicki, kompozytor Stanisław Radwan, krytyczka filmowa Maria Malatyńska oraz reżyser Wojciech Sobczyk. Twórcy zawodowi będą ubiegać się o Złotą, Srebrne i Brązowe „Kreski”. W drugiej części konkursu Jury oceni etiudy studenckie przyznając Grand Prix, Nagrodę Specjalną i Nagrodę Jury, a filmy twórców nieprofesjonalnych uhonoruje Nagrodą Główną i Nagrodą Jury.

Konkurs, który jest corocznym podsumowaniem krajowej produkcji filmów animowanych, to najważniejsza część festiwalu. Równie atrakcyjnie wygląda pozakonkursowy program trzynastej OFAFY. Autorski wybór własnych filmów animowanych zaprezentuje dwóch jurorów – Piotr Dumała i Bogdan Nowicki. Widzowie zobaczą także animacje, do których muzykę skomponował Stanisław Radwan. Z okazji 60-lecia Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej odbędzie się pokaz galowy filmów autorskich zrealizowanych w tej wytwórni. Wydarzeniem będzie retrospektywa filmów i rekonstrukcji polskich animacji z lat 1912 –1946 zatytułowana „Prehistoria polskiej animacji”. Wśród filmów w wyborze Marcina Giżyckiego zobaczymy m.in. animacje Władysława Starewicza, Stefana i Franciszki Themersonów czy Jalu Kurka. Gratką dla poszukujących nowych trendów w filmie animowanym będzie pokaz „Focus On Croatia”, na którym zostaną zaprezentowane chorwackie animacje eksperymentalne z lat 2001 – 2006. Interesująco zapowiadają się także pokazy awangardy amerykańskiej animacji oraz filmów animowanych Roberta Jeffersona i jego uczniów z Northumbria University w Anglii, które zostaną zaprezentowane w klubie festiwalowym „Lokator”.
Uczestnicy festiwalu będą mieli okazję zapoznać się również z wystawą prezentującą projekty plastyczne i graficzne filmów Witolda Giersza, uhonorowanego w tym roku Nagrodą SFP za wybitne osiągnięcia artystyczne. Tajniki swojego warsztatu odkryje także Piotr Dumała prezentując płyty gipsowe do prac filmowych. Po raz pierwszy w ramach OFAFY odbędą się warsztaty animacji współorganizowane przez Policealne Studium Plastyczne AnimaArt. W ramach festiwalu odbędą się pokazy specjalne zagranicznych filmów animowanych, które gościły na polskich ekranach w mijającym roku. Projekcjom będą towarzyszyły spotkania z goszczącymi na festiwalu twórcami oraz forum dyskusyjne poświęcone kondycji polskiego filmu animowanego, współorganizowane przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich.
Tylko do 12 listopada można zgłaszać filmy zrealizowane w latach 2006/07 w dowolnej technice animacji (rysunek, wycinanka, plastelina, kukiełka, animacja komputerowa itd.). Można zgłosić również film kombinowany, w którym animacja stanowi co najmniej 50%. Wszelkie informacje dotyczące festiwalu można uzyskać w Biurze Festiwalowym (012 656-10-50) codziennie w godz. 13.00 - 17.00 (z wyjątkiem sobót i niedziel). Regulamin konkursu, kartę zgłoszenia filmu i informacje dotyczące programu festiwalu można znaleźć pod adresem internetowym www.ofafa.pl.

DAR
eFILM.pl

imprezy5
 
 
imprezy1
1
imprezy2
1
imprezy3
1
 

Strona główna • Premiery • Zapowiedzi • Recenzje • Zwiastuny • Repertuar Kin • Imprezy • Kino Niezależne • Film Polski • Katalog Filmów  Strefa DVD • Program TV  Książki • Przegląd Prasy 
 O SERWISIE • KONTAKT • REKLAMA • Nota prawna • Agencja ACORDEON

Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyring © ACORDEON Agencja Artystyczna