o nas  ::  kontakt

 
Strona główna
Premiery
Zapowiedzi
Recenzje
Zwiastuny
Repertuar Kin
Imprezy
Kino Niezależne
Film Polski
Katalog Filmów
Strefa DVD
Program TV
Książki
Przegląd Prasy
 

O FILMIE

plakat

czytelnia:
Nowy plan
Po jedenaście jest dwanaście
Sylwetki bohaterów
O produkcji
Kostiumy

recenzja:
Tuzin gwiazd

 
 
 

Sylwetki bohaterów "Ocean's Twelve - Dogrywka"


W filmie Ocean’s Twelve Danny Ocean i jego kompania działają w innych miejscach na świecie, inaczej też rozwija się ich „kariera”. Szybko jednak okazuje się, że legalne życie ich nie bawi.
- Każdy z członków oryginalnej ekipy, biorącej udział w skoku na kasyno, próbuje wieść spokojne, praworządne życie, problem w tym, że wszyscy czują się najszczęśliwsi przygotowując się do kolejnego skoku – mówi George Clooney. – Uwielbiają adrenalinę i strasznie brakowało im dreszczu emocji w tych minionych trzech latach.
- Mam wrażenie, że postaci w Ocean’s Twelve są jeszcze ciekawsze, niż w pierwszym filmie. Wynika to z tego, że aktorzy znali już swoich bohaterów, wiedzieli czego można się po nich spodziewać, a w związku z tym mogli ich lepiej zagrać – mówi Steven Soderbergh. – Zabawne jest patrzeć, co zrobili ze swoją częścią łupu. Wiele radości sprawia mi też oglądanie wątku, w którym ludzie Oceana dowiadują się, kto wydał ich Benedictowi i zastanawiają się, co mają z tym zrobić.
Poniżej znajduje się krótki opis głównych postaci filmu Ocean’s Twelve:

DANNY OCEAN
Udany, niesamowicie skomplikowany skok na „całkowicie bezpieczny” sejf kasyna Terry’ego Benedicta w Las Vegas zmienił życie charyzmatycznego przywódcy grupy Danny’ego Oceana. Z rozwiedzionego byłego więźnia stał się geniuszem podziemnego półświatka. Po podziale 160 milionów dolarów pomiędzy swych pomocników, Danny powtórnie ożenił się ze swoją byłą żoną Tess, po czym osiadł w Connecticut, gdzie zajął się „legalnym” życiem.
- Danny spokojnie szuka jakiegoś właściwego prezentu dla Tess z okazji ich trzeciej rocznicy ślubu, gdy nagle żona dzwoni do niego z niepokojącymi wiadomościami – ujawnia Clooney. – Wszyscy, którzy brali udział w skoku, próbują wieść spokojne, praworządne życie, ale wydają pieniądze niczym szaleńcy. Cóż, okazuje się, że nie jest to zbyt mądre, a nasze dokonania obracają się przeciwko nam.


RUSTY RYAN
Dni szulerskiej chwały Rusty’ego Ryana w zasadzie miały się ku końcowi, gdy Danny Ocean zwerbował go do pomocy w planowaniu skoku na sejf Benedicta. Sukces spowodował, że Rusty zamienił się w właściciela modnego hotelu w Hollywood. Los ma jednak inne plany wobec tego cwaniaka – czeka go udział nie tylko w kolejnym skoku, lecz także prawdziwy romans.
- W pierwszym filmie niewiele można było powiedzieć na temat seksualności Rusty’ego – mówi z uśmiechem Brad Pitt. – Chcieliśmy to zmienić w sequelu. Stąd wziął się pomysł na romans.

LINUS CALDWELL
Utalentowany Linus Caldwell przed skokiem w Vegas nie miał na swoim koncie żadnych poważniejszych dokonań, a obecnie ma problemy z własnym ego. - Linus bardzo chce dowodzić grupą, tak jak robią to Danny i Rusty, ale nie całkiem się jeszcze do tego nadaje – mówi Matt Damon. – Swoje pieniądze wydaje w Chicago, gdzie „rozwija swój talent”, naśladuje Danny’ego i rządzi własnym gangiem.

ISABEL LAHIRI
Uprzejma, mistrzyni w swoim fachu, ekspert w dziedzinie rozwiązywania zagadek najbardziej błyskotliwych kradzieży bezcennych przedmiotów. Isabel Lahiri jest agentką Europolu i córką zmarłego złodzieja. – Isabel jest doskonałym detektywem, jest bardzo skupiona na zadaniach, nad którymi pracuje, mówiąc krótko, jest najlepsza w swojej dziedzinie – mówi Catherine Zeta-Jones. – Dokładnie przestudiowała skok w Vegas, a na dodatek z gangiem Oceana łączy ją coś więcej niż tylko ciekawość zawodowa, co tylko wzmaga jej chęć rozwiązania tej sprawy.

TERRY BENEDICT
Bezwzględny Terry Benedict niczego nie pragnie bardziej, niż zemsty na ludziach, którzy wykradli 160 milionów dolarów z sejfu jego kasyn. Największą nienawiścią darzy przywódcę grupy, Danny’ego Oceana, który oprócz pieniędzy skradł także dziewczynę Benedicta. – W sequelu moja postać mogła pojawić się w zasadzie w jedynie dwóch rolach – albo jako nowy członek ich grupy, albo jako ktoś opętany manią zabicia ich wszystkich – mówi Andy Garcia. – Wydaje mi się, że w głębi serca mój bohater wolałby drugą możliwość.
- Zawsze z radością gram postacie negatywne – kontynuuje aktor. – Jest to dla mnie możliwość wyjścia ze skóry dobrego faceta, który musi pokonać wszystkie przeszkody. W tej opowieści, to JA jestem przeszkodą. Niesie to ze sobą inne zobowiązania, ale jednocześnie daje o wiele większą swobodę.

BASHER TARR
Po pozbawieniu elektryczności połowy Las Vegas, co było koniecznym warunkiem powodzenia skoku na sejf Benedicta, pochodzący ze slumsów Londynu ekspert od materiałów wybuchowych, Eugene „Basher” Tarr zajął się realizacją swojego marzenia. - Basher zawsze chciał pracować w przemyśle muzycznym – mówi Don Cheadle. – Chce nagrywać, śpiewać, być znany, ale nie może pojąć dlaczego pięcioliterowe słowa, których pełno jest w jego tekstach, są wycinane w radiu.

FRANK CATTON
- Nie możesz okraść kogoś takiego jak Benedict i spodziewać się, że sprawa się na tym zakończy – mówi Bernie Mac, który gra rolę Franka Cattona, specjalisty od sejfów mającego słabość do dobrze zrobionego manicure. – Pozbawiliśmy go honoru, a tego nie puszcza się płazem. Ktoś musi za to zapłacić.
Choć Catton spotyka się z resztą przyjaciół z grupy Oceana w niezbyt ciekawych okolicznościach, nie przeszkadza mu to cieszyć się z widoku kolegów. – Wydaje mi się, że najfajniejsze w tym całym gangu jest to, że grupa trzyma się naprawdę razem – uważa Mac. – Ta wspólnota to ich znak charakterystyczny, lubią się i doskonale czują się w swoim towarzystwie, choć nie widzieli się przez trzy lata, przez które starali się trzymać na uboczu.

TESS OCEAN
Kuratorka galerii sztuki Bellagio Art Gallery, Tess Ocean nie była specjalnie zadowolona, gdy trzy lata temu los ponownie zetknął ją w Las Vegas z kłamliwym byłym mężem-złodziejem... Nie można jednak powiedzieć, by pozostała nieczuła na jego wdzięk. Nie można również zaprzeczyć, że zaplanowany przez Danny’ego skok na sejf Benedicta, jej ówczesnego chłopaka, był dziełem geniusza. Tessy obecnie jest znowu żoną Danny’ego, z radością żyje u jego boku gdzieś w Connecticut.
- Jedną z rzeczy, jakie urzekły mnie w scenariuszu było to – mówi Julia Roberts – że moja postać w tym filmie jest całkowicie różna niż w pierwszej części. W Ocean’s Eleven: Ryzykowna gra, Tess była przeciwniczką Danny’ego. Pracowałam obok George’a i Brada ale nie miałam żadnej sceny, w której występowałabym razem w całą grupą. Tym razem miałam taką okazję.

TURK i VIRGIL MALLOY’OWIE
Bliźniaczy bracia Malloy’owie, specjaliści od samochodów i motoryzacji, w ciągu trzech lat, jakie minęły od skoku na sejf Benedicta nie rozwiązali żadnego z palących ich, rodzinnych problemów. – Virgil okazał się naprawdę odpowiedzialny, zachował większość swojej działki – mówi Casey Affleck. – Zaręczył się z dziewczyną, uspokoił i przypuszcza, że już nigdy nie wkroczy ponownie na ścieżkę przestępstwa.
W tym samym czasie Turk wydał większość swoich pieniędzy na samochody, maszyny i wynalazki. – W pierwszym filmie Casey i ja byliśmy swoistym akcentem humorystycznym – zauważa Scott Caan. – Cóż, w Ocean’s Twelve zabrali nam tę fuchę, tu wszyscy są zabawni.

FRANCOIS TOULOUR – „NOCNY LIS”
Znany francuski aktor Vincent Cassel gra rolę Franciosa Touloura, bogatego europejskiego playboya, który w nocy przemienia się w mistrza złodziei, znanego jedynie z pozostawianej na miejscu przestępstwa figurki czarnego lisa. Toulour, urodzony w bogatej, cieszącej się powszechnym szacunkiem rodzinie, nie kradnie dla pieniędzy – podnieca go dokonanie niemożliwej, zdawałoby się, kradzieży.
- Toulour to człowiek bardzo arogancki, o doskonałym smaku, zepsuty, niesamowicie czarujący i jednocześnie posiadający niebywałe umiejętności przydatne mu w jego złodziejskim wcieleniu – o swoim bohaterze mówi Cassel. – Potrafi skupić się na wyznaczonym sobie celu, nie istnieje dla niego wtedy nic innego. Kiedy czegoś chce, zdobędzie to. Toulour działa zawsze samotnie, jeśli czegoś nie wie lub nie potrafi, uczy się tego tak długo, aż potrafi sobie poradzić.

LIVINGSTON DELL
Specjalista od podsłuchów, komputerów i elektroniki, Livingston Dell, najbardziej oszczędny z członków grupy Oceana, mieszka ze swoimi rodzicami i wprawia się w sztuce bawienia ludzi, występując jako komik estradowy. – W tym filmie podoba mi się najbardziej to, że nasze postaci są o wiele lepiej zarysowane, więcej o nich wiemy – mówi Eddie Jemison, który pracował po raz pierwszy ze Stevenem Soderberghiem podczas realizacji wczesnego filmu reżysera, Schizopolis. – Nasze postaci są niczym stare, dobre małżeństwo. Wszyscy się lubią, ale nie mogą wytrzymać ze sobą w tym samym pokoju.

SAUL BLOOM
Saul Bloom był już na emeryturze, kiedy przyłączył się do grupy Danny’ego Oceana, zmieniając się w Lymana Zergę, bogatego biznesmena niewiadomego pochodzenia, którego nalegania na umieszczenie w sejfie Terry’ego Benedicta walizki z cenną zawartością umożliwiły powodzenie skoku. Saul cieszy się ponownie emeryturą, tym razem jest jednak członkiem eleganckiego, zamkniętego klubu dla dżentelmenów.
Mówi Carl Reiner - Saul nigdy nie miał dobrego życia. Był drobnym oszustem. A potem, kiedy dostał swoją część pieniędzy ze skoku na Benedicta, znalazł sobie kobietę pracującą w sklepie z bielizną, zdecydował się na życie u jej boku. Kiedy więc Benedict zjawia się u jego drzwi, Saul stwierdza, że jest już za późno na ponowne zajęcie się drobnymi oszustwami…

REUBEN TISHKOFF
Reuben Tishkoff zemścił się na Terrym Benedikcie za usunięcie go z rynku nieruchomości w Vegas, finansując wymyślny plan Danny’ego Oceana. Jest jedynym członkiem grupy, który ma teraz więcej pieniędzy, niż zaraz po podziale łupu.
- Jako biznesmen Tishkoff wie, na co zwracać uwagę na giełdzie, poczynił kilka bardzo korzystnych transakcji – mówi Elliott Gould. – Kiedy spotykamy go znowu, jest ubrany równie niemodnie, co w poprzednim filmie. Interesuje się odczytywaniem myśli i mistycyzmem, jest – ogólnie mówiąc – nieco ekscentryczny.

YEN
Człowiek-guma – Yen – który wcisnął się do wnętrza wózka do przewożenia pieniędzy, by infiltrować wnętrze sejfu Benedicta. Lubi cieszyć się pełnią życia, bez przerwy imprezuje w swojej willi w towarzystwie modelek, stara się być na topie. – W trakcie realizacji pierwszego filmu świetnie się bawiłem, choć tak naprawdę nie wiedziałem praktycznie nic o żadnym z aktorów, którzy grali w filmie – mówi chiński akrobata Shaobo Qin, który zadebiutował w filmie Ocean’s Eleven: Ryzykowna gra. – Po ukończeniu zdjęć do pierwszego filmu wróciłem do Pekinu, do swojej trupy, z którą występowałem na całym świecie.

powrót do strony filmu


z mat dystrybutora
opr. EWA

 

Strona główna • Premiery • Zapowiedzi • Recenzje • Zwiastuny • Repertuar Kin • Imprezy • Kino Niezależne • Film Polski • Katalog Filmów   KINO DOMOWE  Strefa DVD • Program TV 
CZYTELNIA
Książki • Przegląd Prasy 
 O SERWISIE • KONTAKT • REKLAMA • Nota prawna • Agencja ACORDEON

Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyring © 2001,2002,2003 eFILM MEDIARTE

Strona główna • Premiery • Zapowiedzi • Recenzje • Zwiastuny • Repertuar Kin • Imprezy • Kino Niezależne • Film Polski • Katalog Filmów  Strefa DVD • Program TV  Książki • Przegląd Prasy 
 O SERWISIE • KONTAKT • REKLAMA • Nota prawna • Agencja ACORDEON

Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyring © ACORDEON Agencja Artystyczna